Kwas salicylowy aplikowany na skórę od razu zmienia zabarwienie skóry na białawy kolor. W ten sposób uwidacznia się proces wytrącania kryształków kwasu salicylowego, ułatwia to kontrolę równomiernego nakładania preparatu. W czasie zabiegu pojawia się pieczenie i rumień, które czasem mogą być dość intensywne. Przez kolejne kilka dni po zabiegu występuje umiarkowane złuszczanie skóry.
Działa łagodniej w porównaniu do kwasów Alpha Hydroxy Acid w skrócie AHA (łagodniej złuszcza), podczas jego stosowania rzadziej też występują niepożądane efekty - szczypanie, pieczenie czy też nadmierne złuszczanie naskórka. Jest w stanie lepiej niż kwasy AHA penetrować wnętrze porów i rozbijać tłuszcz w nich zawarty. Dzięki temu że rozbija tłuszcz udrażnia pory - przestają one być rozpychane przez nadmiar sebum i zmniejszają się. Ma on też mocniejsze działanie przeciwtrądzikowe niż kwasy owocowe ponieważ potrafi głębiej je spenetrować.
Ze względu na swoje właściwości kwas salicylowy jest pomocny w leczeniu trądziku (1 - 2% kwasu salicylowego warunkują jego właściwości bakteriostatyczne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwzaskórnikowe). Sprzyja gojeniu ran i mogą go stosować osoby z suchą cerą.