Kwas glikolowy jest najpowszechniej i najczęściej stosowanym alfa-hydroksykwasem (AHA) zarówno w kosmetologii jak i dermatologii. Jego naturalnym źródłem jest trzcina cukrowa (poddana fermentacji), znajdziemy go również w winogronach, jabłkach i agreście. Jest najbezpieczniejszym, nowoczesnym zabiegiem służącym w terapii regeneracji skóry i leczeniu melasmy.
W niskich stężeniach kwas glikolowy działa w obszarze naskórka, rozluźniając połączenia pomiędzy martwymi komórkami, powodując ich złuszczanie i jednocześnie odsłanianianie nowych warstw komórek. Dzięki temu skóra staje się wygładzona i bardziej elastyczna.
W średnich stężeniach wspomaga leczenie trądziku, działa oczyszczająco, reguluje proces wydzielania sebum i zwężać ujścia gruczołów łojowych.
W wyższych stężeniach działa na skórę właściwą, stymulując fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, spowalniając procesy starzenia się skóry. W efekcie zwiększa się jej gęstość, poprawia nawilżenie, napięcie i koloryt, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Kwas glikolowy hamuje powstawanie przebarwień oraz pomaga spłycać blizny potrądzikowe.
Wielokrotne stosowanie kwasu glikolowego ma bardzo korzystne działania na skórę właściwą prowadząc do zwiększenia jej grubości o około 25% bez wywoływania stanu zapalnego.